Call
MenuMENU

×

Co přinese rok 2021

Vážení členové,

vykročili jsme do dalšího roku. Snad tou správnou nohou.

Většinu z nás zajímá, případně si položí otázku, jaký to bude rok? To je samozřejmě obtížné s naprostou jistotou předvídat. Jak je patrné z loňska, stát se může cokoli. Nicméně jsou věci, kde lze vývoj očekávat alespoň s určitou pravděpodobností.

Co nás tedy čeká? Jsem přesvědčený, že rok 2021 bude znamenat porážku koronaviru. Případně bude vytlačen na okraj dění. Navzdory okolnosti, že do boje pošle i pár mutantů. Nadvláda onoho „malého zmetka“, jak ho někdy nazývám, letos skončí. Už aby to bylo. Ostatně mnoho členů, pokud vím, má již s nemocí COVID-19 přímou zkušenost.

Rok 2021 bude charakterizován, a to je hodně pravděpodobné, rostoucím významem elektromobility, tedy zvyšujícím se počtem elektromobilů. Právě těch čistých elektromobilů se týkal výše uvedený dotaz. Jak se to projevuje v sousedním Německu, neboť Česko s určitým zpožděním často kopíruje trend v SRN. Zůstává problémem, že infrastruktura není připravena. Dokud je těchto aut málo, není to velká potíž, s rostoucím počtem, ale budou obrovské tlaky na energetiku.

Ze současných zpráv, které dostáváme z různých stran je jasné, že uzavření společností lze očekávat do konce ledna a únor pak ve stupni 4 systému PES. Tento systém má nyní doznat poměrně velkých úprav, jež byly v pátek představeny na Hospodářské komoře. Výsledkem bude, že přece jenom se leccos otevře, i když, jak je stále zdůrazňována, za velmi přísných hygienických opatření.

Jedním z velkých problémů je podle nás totální kolaps státní správy, jež téměř vůbec nefunguje, a to napříč všemi rezorty

Moc nadějí nám také nedává ani rychlost s jakou se u nás očkuje, a i chystá se očkovat, jednotky tisíc lidí denně (optimistický odhad pana premiéra je 20tis lidí za den), dává tušit, že to s proočkovaností cca 5miliónů obyvatel tak rychlé nebude. Každý si snadno spočítá, kolik dní či spíše měsíců budeme potřebovat. Jistě můžeme jen se závistí pokukovat po Izraeli, kde dokáží proočkovat 150 tisíc obyvatel denně.

Co lze doporučit podle Hospodářské komory: provádět na firmách vlastní testy, které bohužel si musíme zaplatit. Dá nám to však alespoň určitou jistotu, že naše provozy nebude nutné omezovat. Samozřejmě jsou i jiná řešení, dělení směn a další.

Přeji Vám, ať se v něm daří i přes toto nelehké období.

Jiří Rejmon, předseda PK STK