Call
MenuMENU

×

Pokračování kauzy Transparency International a ASEM

Vážení členové Profesní komory,

V minulých týdnech jste zřejmě zaznamenali zvýšenou frekvenci, kdy se téma STK a SME objevovalo v médiích.

Společnost ASEM ve spolupráci s Transparency International (TI) zahájila mediální kampaň, ve které napadá primárně způsob měření emisí a jeho způsobilost, ve druhém sledu pak i otázku regulace STK. Ačkoliv se může zdát, že cílem je zpřísnit měření emisí, hlavním motivem je prosadit deregulaci STK. Ve svých vyjádřeních nevybíravě napadají všechny, od techniků STK a SME přes subjekty jako Profesní komora STK, Asociace STK, Dekra nebo TÜV až po pracovníky Ministerstva dopravy a samotného ministra dopravy. To, co by se mělo nést v rovině technické debaty, pak bohužel ze strany ASEM a TI přechází v nevybíravé osobní útoky. Naše protiargumenty, které vyvrací velkou část jejich nařčení označují za bagatelizaci nebo jim nevěnují pozornost vůbec, což potvrzuje naše podezření, že kampaň je tendenční a účelová a nemá za cíl jakkoliv systém vylepšit, ale pouze rozbít.

Odkazy na články a TV pořady:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410001/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410005/

https://zdopravy.cz/rozsahle-podvody-s-merenim-emisi-ministerstvo-po-letech-kritiky-chysta-analyzu-194387/

https://zdopravy.cz/prestanme-to-resit-na-sitich-ministerstvu-je-nelibi-boj-proti-podvodum-s-merenim-emisi-196245/

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/emise-mereni-podvody-asem.A240228_164241_eko-doprava_cfr

https://www.garaz.cz/clanek/servis-legislativa-konec-podvodu-na-stk-ministerstvo-si-stanice-poradne-proklepne-prezkouma-sankce-a-zmeni-legislativu-21012006

https://www.youtube.com/@asociaceemisnichtechnikuao6939

Profesní komora se, společně s dalšími organizacemi z oblasti STK, vymezuje proti informacím, které uvádí ASEM a TI jako argumenty a připravila také dopis s vysvětlením některých skutečností a otázkami, který odeslalo TI (zatím bez odpovědi). Z našeho pohledu TI bohužel bez ověření uvěřila informacím, které jim podsouvá ASEM.

Chceme v této souvislosti apelovat na naši členskou základnu, aby si zkontrolovali způsob, kterým provádějí jejich technici měření emisí z hlediska souladu s metodikou. Z našich analýz vyplývá, že SME při STK mají vyšší podíl nevyhovujících měření než SME u autoservisů. Dále chceme upozornit, že probíhá nejen vyhodnocování způsobilosti vozidel, odchylek od průměru a měřených veličin, jak ze strany MDČR, tak různých dalších organizací. Proto pevně věříme, že drtivá většina emisních mechaniků pracuje s maximální pečlivostí tak, jak má a to stejné platí i v oblasti provádění technických prohlídek.

Na webových stránkách v členské sekci najdete tento článek i včetně dopisu pro TI.

Děkujeme za Vaši podporu. V případě, že ve svém okolí máte STK, které zatím není členem PK STK a není jí lhostejný vývoj, kterým se náš obor vyvíjí, prosím předejte jim naše kontakty - https://www.pkstk.cz/kontakt/